Refinancování hypoték

Refinancování hypoték je velký fenomén.
Lze na tuto záležitost koukat ze dvou hledisek.

  • z pohledu klienta – mám hypotéku, blíží se konec fixačního období, potřebuji znova zjistit jak je na tom trh a jaké jsou aktuální sazby? Nebo mohu důvěřovat "mojí" bance, až mi nabídne konkurenčně schopnou nabídku? Bude opravdu kokurenceschopna?
  • z pohledu banky – paráda, klient je náš, měli bychom ho udržet, ale nemůžeme mu nabídnout tak velký skok z jeho stávající úrokové sazby. Byla by za to nižší marže. Zkusíme mu dát o trochu větší sazbu a uvidíme, jak moc je informovaný. Zda to nechá "vyhnít" jako spousta dalších. Hlavně mu nesmíme dát vědět moc dopředu, ať nemá moc času na vyřízení v jiné bance.

Banky umí refinacovat už 12 měsíců dopředu. Klient pak ví, že za rok bude mít nastavení takové a takové a nemusí se bát, co přijde. Na druhou stranu, může být za rok situace i lepší a pak už se nedá vycouvat. Nyní je skoro ideální doba na refinancování. Banky jsou se sazbami na hranici udržitelnosti a dlouhodobě to udržet zřejmě nezvládnou.
Pokud tedy máte hypotéku s blížícím se koncem fixačního období, určitě je dobré se zamyslet nad aktuálním nastavení a kontaktovat svého poradce. S ním pak rozeberte situaci - zda v pohodě zvládáte splácet? Zda není rodinný rozpočet natolik napjatý, že těžce splácíte? Je dobré nyní umořit část dluhu a přijít tak o naspořené peníze? Nechat si na nové fixační období na 3 roky, na 5 let, nebo déle? Je nastavení dobré pro Vás, nebo pro banku?

 

klient: hypoteční úvěr z roku 2013. Fixační období na 3 rok do roku 2016. Původní nastavení sazba 2,79%, na 28,5 roku. V létě 2015 refinancováno 11 měsíců dopředně sazba 1,69%, 5 let fix.

 

Možná si říkáte, že nyní se vrhnete na internetové porovnávače a hypoteční kalkulačky. Najdete nejnižší splátku. Mám pro vás důležitou zprávu. Tam tu nejlepší hypotéku pravděpodobně nenajdete. Pomůže Vám to k orientaci, které banky by mohly možná připadat v úvahu. Nicméně stejně je pak budete muset oběhnout.

     

Pokud jste v takové situaci, pak Vás zvu na kávu a můžeme se na to společně podívat. Stačí vyplnit formulář a já se Vám ozvu.Navštivte mě

Ing. Martin Donát
Mánesova 27
120 00 Praha 2Zavolejte mi

(+420) 777 221 760

e-mail
martin.donat@partners.czNapište mi